خانه / آموزش سئو / محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

محاسبه پیج رنک داخلی در سئو

پیج رنک داخلی خود را محاسبه کنید و استراتژی لینک بیلدینگ سایت را تغییر دهید.

پل شاپیرو که یک مقاله نویس مشهور است روشی را برای تعیین اتوریتی صفحات سایت شما ارائه داده است. این کار از طریق معیاری به نام پیج رنک داخلی انجام می شود و رتبه بندی سئو سایت شما شروع خواهد شد.

معماری سایت شما ( روشی که در آن لینک های داخلی سازماندهی و مرتب می شود ) نقش بسیار مهمی در گشت و گذار کاربر در سایت و نیز موتورهای جستجو دارد. این کار می تواند بر روی رنکینگ سایت نیز تاثیر بسیار مهمی داشته باشد. موتورهای جستجوی امروزی از لینک ها برای خزیدن در صفحات سایت استفاده می کنند. خزنده هایی که توسط این موتورهای جستجو به کار می روند بر روی هر لینکی که در صفحات سایت شما ظاهر شود کلیک خواهند کرد. این لینک ها هم لینک های داخلی و هم لینک های خارجی است. اینکار به موتورهای جستجو اجازه می دهد صفحات سایت شما را به خوبی پیدا کنند و آن را در پایگاه داده خود رتبه بندی نمایند.

موتورهایی همچون گوگل از تعدادی لینک برای رتبه بندی نتایج پرس و جو استفاده می کنند.به همین خاطر، لینک هایی که شما در صفحات سایت خود قرار می دهید نقش بسیار مهمی در چگونگی رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. حالا سوال اینجاست که از کجا می توان فهمید این لینک های داخلی ساختار خوب و بهینه ای دارند و به درستی سازماندهی شده اند؟ در ادامه مقاله با ما همراه شوید تا مساله پیج رنک داخلی را با هم مرور کنیم و تاثیرات آن بر روی سئو را بررسی نماییم.

معماری کلی سایت و لینک های داخلی مبتنی بر ناوبری:

دو نمونه لینک داخلی اصلی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  1. لینک های داخلی که ساختار ناوبری سایت شما را تشکیل می دهند.
  2. لینک های داخلی ثانویه که در متن ظاهر می شوند ( در مقالات یا سایر مکان هایی که لزوما جزو ساختار ناوبری سایت شما نیستند)

اجازه دهید اولین مورد از این لینک ها را بررسی کنیم. اولین مرحله برای داشتن لینک های داخلی مرتب این است که عناصر ناوبری را سازماندهی کنیم و آن را به یک ساختار سازماندهی شده خوب در سایت متصل نماییم. توصیه می کنم یک ساختار لینک سازی داخلی کلاسیک را ایجاد کنید . این موارد تست شده هستند و امتحان خود را پس داده اند. در زیر مثالی از سایت پورتنت را مشاهده می کنید:

سئو و ساختار لینک ساخلی

حالا که سایت شما یک بنیان محکم برای لینک های داخلی دارد اجازه دهید نگاهی به ادامه ماجرا بیندازیم. این لینک های داخلی و نیز لینک های ناوبری چگونه می توانند بر روی خزنده های موتورهای جستجو تاثیر بگذارند؟ برای بررسی این موضوع ما پیج رنک تمامی صفحات سایت را بررسی می کنیم.

پیج رنک چیست؟

قبل از ادامه کار، اجازه دهید در مورد پیج رنک کمی صحبت کنیم. همانطور که می دانید پیج رنک یکی از الگوریتم هایی است که گوگل برای رتبه بندی صفحات سایت در موتورهای جستجو از آن استفاده می کند. الگوریتم پیج رنک که توسط گوگل معرفی شده است ، با شمارش تعداد و کیفیت لینک های یک صفحه کار می کند و اهمیت یک سایت را از این طریق تخمین خواهد زد.

پیچ رنک گوگل

نمایش بصری پیج رنک

پیج رنک داخلی چیست؟

گوگل پیج رنک های هر صفحه را در ایندکس خود، صفحات مختلف لینک شده در یک سایت و نیز تمامی لینک های سایت محاسبه می کند.اما ایده ای که در پشت پیج رنک( تعیین اهمیت یک صفحه بر اساس لینک هایی که از سایر صفحات به آن می آید) است ممکن است در یک شبکه بزرگ ( همچون گوگل) یا یک شبکه کوچک اعمال شود.

برای بررسی لینک های داخلی سایت، ما از ایده پیج رنک استفاده می کنیم و نگاهی به اهمیت هر کدام از صفحات سایت خواهیم داشت.فقط به خاطر داشته باشید که پیج رنک داخلی در این مقاله به معنای الگوریتم پیج رنک گوگل نیست. اما در محاسبات آن از موارد مشابهی استفاده می شود. اجازه دهید کار را شروع کنیم و پیج رنک داخلی سایت را محاسبه نماییم.

مرحله اول: استفاده از نرم افزار سئو Screaming Frog

قبل از اینکه واقعا بخواهیم پیج رنک داخلی را برای سایت محاسبه کنیم باید سایت خود را با خزنده های مختلف بررسی نماییم. برای این منظور ، من از ابزار Screaming Frog استفاده می کنم که یک ابزار استاندارد برای بررسی سئوی سایت است. ابتدا ابزار را اجرا کنید و سایت خود را بررسی نمایید. زمانی که فرآیند خزیدن به اتمام رسید، روی گزینه Bulk Export>All Outlinks از منوی بالایی کلیک کنید و فایل CSV را در مکان مورد نظر خود ذخیره نمایید.

نرم افزار سئو screamingfrog

این فایل حاوی تمامی لینک های داخلی سایت شماست. ما از این لیست برای ایجاد شبکه و محاسبه پیج رنک داخلی استفاده خواهیم کرد.

مرحله دوم: پیج رنک داخلی را با R محاسبه کنید:

اگر با موضوع R آشنا نیستید باید بدانید که R یک نرم افزار رایگان برای محاسبه آماری و گرافیک است که بر روی پلتفرم های گسترده ای کار می کنید. شما می توانید آن را دانلود و نصب کنید. با اجرا کردن نرم افزار R و اجرای دستور زیر، کتابخانه igraph را نصب کنید:

install.packages(“igraph”)

 

زمانی که کتابخانه مورد نظر نصب شد، قادر خواهید بود از کدهای زیر برای سایت خود استفاده کنید:

library(“igraph”)
# Swap out path to your Screaming Frog All Outlink CSV. For Windows, remember to change backslashes to forward slashes.
links <- read.csv(“C:/Documents/screaming-frog-all-outlinks.csv”, skip = 1) # CSV Path
# This line of code is optional. It filters out JavaScript, CSS, and Images. Technically you should keep them in there.
links<- subset(links, Type==”HREF”) # Optional line. Filter.
links <- subset(links, Follow==”true”)
links <- subset(links, select=c(Source,Destination))
g <- graph.data.frame(links)
pr<- page.rank(g, algo = “prpack”, vids = V(g), directed = TRUE, damping = 0.85)
values <- data.frame(pr$vector)
values$names<- rownames(values)
row.names(values) <- NULL
values <- values[c(2,1)]
names(values)[1] <- “url”
names(values)[2] <- “pr”
# Swap out ‘domain’ and ‘com’ to represent your website address.
values<- values[grepl(“https?:\\/\\/(.*\\.)?domain\\.com.*”, values$url),] # Domain filter.
# Replace with your desired filename for the output file.
write.csv(values, file = “output-pagerank.csv”) # Output file.

 

کافیست به سادگی کامنت کدهای مورد نظر را دنبال کنید. موارد زیر را فراموش نکنید:

۱٫مکان مورد نظر برای فایل CSV را مشخص کنید.

  1. دامنه و اکستنشن TLD را مشخص نمایید.
  2. نامی برای فایل خروجی خود انتخاب کنید. این فایل حاوی پیج رنک داخلی هر کدام از صفحات سایت شماست.

مثال: خوب اجازه دهید اینکار را بر روی سایت های واقعی انجام دهیم و نتایج آن را مشاهده کنیم.

برای اولین مورد بهتر است روی سایت Catalyst Digital کار کنیم.در شکل زیر نمونه خروجی را مشاهده می کنید:

پیج رنک داخلی سایت

اگر نگاهی به شکل بیندازید متوجه می شوید که صفحه تماس با ما بالاترین رتبه بندی را دارد. این به نظر درست نمی رسد. شما نمی توانید این مورد را بر اساس خزنده های معمولی سایت مشاهده کنید. به عنوان مثال، این ابزار نشان می دهد که صفحه تماس با ما علی رغم داشتن پیج رنک داخلی بالاتر،تنها یک لینک کمتر از صفحه اصلی دارد.پیج رنک داخلی همانند الگوریتم پیج رنک گوگل، زمانی معنا پیدا می کند که لینک ها به یک شبکه ای از صفحات متصل شده باشد . تعداد لینک ها اصلا مهم نیست.

لینک های داخلی کمتری در صفحه تماس با ما وجود دارد اما پیج رنک داخلی آن بیشتر بوده است. خوب حالا اجازه دهید نام برند را در گوگل جستجو کنیم:

انالیز تعداد لینک

نتایج جستجو نشان می دهد که مشکلی در سایت ما وجود دارد. صفحه تماس با مای این سایت بالاتر از صفحه اصلی رتبه بندی شده است. خوب حالا که از وجود این مشکل با خبر شدیم، می توانیم نگاه بهتری به معماری سایت خود داشته باشیم و از راه حل بهتری استفاده کنیم.

سایت Online Geniuses:

خوب اجازه دهید همین تست را بر روی سایت Online Geniuses انجام دهیم.

لینک سازی داخلی سایت

همانطور که در شکل بالا هم مشاهده می کنید این سایت حاوی یک صفحه شغلی یا همان job است که پیج رنک داخلی بالاتری نسبت به صفحه اصلی دارد. به خاطر لینک های خارجی که به صفحه اصلی سایت اشاره می کنند این موضوع نمی تواند مشکل ساز باشد. اما باید دقت کافی به آن داشته باشیم.

نتیجه گیری:

حالا شما دانش و درک بیشتری نسبت به لینک های داخلی خود دارید. بهتر است یک ساختار اصلی برای لینک های داخلی مبتنی بر ناوبری داشته باشید. شما می توانید سایت خود را با فرآیندهای خزیدن بررسی نمایید و مشکلات آن را بسنجید.

ارائه شده توسط تیم ایران سئو سایت

درباره iranseosite

محمد دانیالی هستم سال های بسیاری است سابقه وبمستری و بازاریابی دارم.به صورت تخصصی در زمینه سئو و بهینه سازی سایت فعالیت دارم و پروژه های بسیاری را به نتیجه رساندم.

یک مطلب مهم

کلمات کلیدی و سئو 2017

۴ نکته در مورد سئو ۲۰۱۷

حالا که کار بر روی وب سایت خود را در سال ۲۰۱۷ آغاز کرده اید …

۲ نظر ها

  1. مقاله هاتون حرف نداره.. دمتون گرم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *